پرورش و جوجه کشی از کاسکو

کاسکو

کاسکو پرنده ای وحشی و بومی افریقاست که به دلیل توانایی تقلید صدا و صحبت کردن در میان انسان ها بسیار محبوب است. این پرنده که به طوطی خاکستری آفریقایی نیز معروف است می تواند صدها واژه را به خاطر بسپارد و تکرار کند. این نوع از طوطی معمولا 400 گرم وزن دارد و می تواند اندازه ای بین 14 تا 1 متر داشته باشد.

کاسکو دارای سه گونه متفاوت است : 1- کاسکوی کنگور ، 2- کاسکوی تیمنه ، 3- کاسکوی پرنسپس

 • کاسکوی کنگو

بال و پر پرنده های کاسکوی کنگو به رنگ خاکستری و رنگ دم آن ها سرخ می شود. هرچند که در جوجه های این نوع از کاسکو لبه های دم اندکی تیره می شود اما پس از اولین پرریزی ، پرهای سیاه از بین می رود. این پرنده جزء پرندگان باهوش محسوب می شود به طوری که بسیاری از دانشمندان هوش این پرنده را با هوش کودک 4 ساله انسان مقایسه می کنند. اندازه طول بدن کاسکو معمولا بین 30 تا 45 سانتی متر و وزن آن بین 450 تا 600 گرم می شود. این نوع از کاسکو به خوبی می تواند با انسان از طریق صحبت کردن ارتباط برقرار کند.

 • کاسکوی تیمنه

رنگ بال و پر این پرنده نیز همانند کاسکوی کنگو خاکستری است و دم آن به رنگ خاکستری سرخ است. قدرت تقلید صدای این نوع کاسکو همانند کاسکوی کنگو است. وزن این پرنده بین 250 تا 450 گرم می شود و طول عمری برابر با 50 تا 60 سال دارد.

 • کاسکوی پرنسس

کاسکوی پرنسس معمولا زرد رنگ است هر چند که رنگ های مختلف در سر و بدن این پرنده وجود دارد. معمولا جنس ماده این پرنده از جنس نر آن سبزرنگ تر است. طول کاسکوی پرنسس معمولا بین 37 تا 42 سانتی متر می شود. این نوع از کاسکو دارای دو گونه غربی و شرقی است که گونه شرقی آن در حال انقراض است.

تشخیص جنسیت کاسکو

تشخیص جنسیت کاسکو قبل از 17 ماهگی امکان پذیر نیست و از طریق آزمایش DNA انجام می پذیرد. اما پس از 17 ماهگی می توان تشخیص جنسیت را با استفاده از ویژگی های ظاهری انجام داد. کاسکوهای نر نسبت به کاسکوهای ماده بزرگتر می شوند و رنگ خاکستری تیره تری دارند. همچنین دم کاسکوی نر قرمزرنگ و دم کاسکوی ماده خاکستری می شود.

تغذیه کاسکو

برای تغذیه کاسکو می توانید از انواع مواد غذایی مختلف من جمله میوه و سبزی و اجیل خام استفاده کنید. در هنگام استفاده از میوه و سبزی باید این مواد غذایی را به دقت بشوئید تا پرنده را با مشکل مواجه نکند. همچنین میوه ها و سبزیجات باید تازه بوده و پلاسیده و کهنه نباشند زیرا منجر به مسمومیت غذایی کاسکو خواهند شد. در تغذیه کاسکو می توانید از غلاتی مانند ذرت ، گندم ، عدس ، نخود و برنج استفاده کنید.استفاده از آووکادو ، هسته میوه ها ، سیر و پیاز خام ، قراچ و ادویه و گوشت و پنیر برای تغذیه کاسکو مفید نمی باشند.

نگهداری کاسکو

باید دقت کنید سرما یکی از عوامل اصلی بروز بیماری کاسکو است. بنابراین در نگهداری کاسکو باید نهایت دقت را به خرج دهید تا دچار تنش دمایی نشود. همچنین قفس مورد استفاده نیز باید بسیار مناسب باشد به طوری که سر و پاهای کاسکو از داخل قفس خارج نشود ، به همین دلیل استفاده از قفس های مسافرتی به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

در روزهای اول نگهداری از جوجه های کاسکو به هیچ عنوان آن ها را در جاهای سرد قرار ندهید. بهتر است قفس نگهداری جوجه کاسکوها را در مکانی قرار دهید که تغییر دما در آنجا وجود نداشته باشد و ساکت باشد تا به جوجه ها استرس وارد نشود. در یک ماه اول زندگی شستشو و حمام کردن جوجه ها به هیچ عنوان توصیه نمی شود حتی اگر جوجه ها به شدت کثیف هم شده باشند ، اما پس از یک ماهگی می توان جوجه ها را شست.

جوجه کشی مصنوعی از کاسکو

جوجه کشی مصنوعی از کاسکو شامل دو مرحله ستر و هچر می شود و در کل 28 روز طول می کشد. سه روز آخر جوجه کشی از تخم های نطفه دار کاسکو مربوط به مرحله هچر است که در این مرحله جنین در داخل تخم ها به اندازه کافی رشد کرده و آماده خروج از تخم است. به همین دلیل در این مرحله برخلاف مرحله ستر چرخاندن تخم ها به هیچ وجه نباید انجام بگیرد.

دمای مناسب مراحل ستر و هچر جوجه کشی از تخم های نطفه دار کاسکو به ترتیب برابر با 37.5 و 37.2 درجه سانتی گراد و رطوبت مطلوب نیز بین 58 تا 63 درصد است. برای جوجه کشی مصنوعی از تخم های نطفه دار گران قیمت کاسکو باید از دستگاه های جوجه کشی با کیفیت عالی و راندمان بالا استفاده کنید. ایزی باتورها از جمله دستگاه های جوجه کشی مناسب برای جوجه کشی از تخم های نطفه دار کاسکو هستند.

ایزی باتورهای 5 و 6 گروه صنعتی اسکندری از جمله دستگاه های جوجه کشی بسیار قدرتمند هستند که می توان از آن ها برای جوجه کشی از کاسکو و سایر پرندگان اهلی و زینتی استفاده کرد. این دستگاه ها به دلیل استفاده از هوش مصنوعی و سنسورهای نسل سوم سنسیریون سوئیس دقت بسیار بالایی در تنظیم دما و رطوبت دارند. همچنین به دلیل استفاده از شانه های همه کاره می توان از آن ها برای جوجه کشی از انواع پرندگان مختلف به صورت همزمان و غیرهمزمان استفاده کرد.

افزودن نظر
 • 1 پاسخ(ها)

  اگر شما هم خواهان جوجه کشی از پرندگان زینتی مثل کاسکو هستید میتوانید با خرید یک دستگاه جوجه کشی  حرفه ای از گروه صنعتی اسکندری از انواع پرندگان زینتی و اهلی جوجه کشی نمایید.

  پاسخ داده شده در خرداد 19, 1397.
  افزودن نظر

  پاسخ شما

  برای ارسال سوال, شما باید شرایط و ظوابط و شرایط استفاده از خدمات را قبول کنید