راهنمای خرید تخم نطفه دار

راهنمای خرید تخم نطفه دار یکی از مهمترین مراحل شروع یک جوجه کشی است، اما نحوه خرید تخم ها و کیفیت تخم ها در موفقیت و یا عدم موفقیت جوجه کشی شما تاثیر گذار خواهد بود. اگر قصد خرید تخم نطفه دار برای دستگاه جوجه کشی خود دارید ، برای داشتن راندمان بالای جوجه کشی باید به نکات زیر توجه کنید :

 

پرهیز از خرید اینترنتی

توصیه می شود هیچگاه از طریق سایت های اینترنتی اقدام به خرید تخم نطفه دار نکنید ، زیرا اکثر این سایت ها تخم هایی کهنه و یا مربوط به پرنده دیگری را برای شما میفرستند. به عنوان مثال اگر شما خواهان تخم نطفه دار نژاد خاصی از مرغ باشید، تخم مرغ محلی را برای شما خواهند فرستاد.

 

خرید خود را حتما حضوری انجام دهید

فرض کنیم که سایت فروشنده تخم های نطفه دار کاملا قابل اعتماد باشد و کاربران زیادی این سایت راضی بوده اند و اقدام به خرید تخم نطفه دار می کنند. اما اگر شما در شهر دیگری باشید، احتمال شکسته شدن و یا شوک دیدن تخم ها حین جا به جایی وجود دارد. چرا که تخم های نطفه دار باید کاملا آرام حمل شوند تا کیسه هوایی داخل تخم پاره نشود و در صورت قرار گرفتن در دمای بسیار بالا و یا بسیار پایین احتمال مرگ نطفه درون تخم وجود دارد.

 

بازدید از سالن پرورش

هنگامی که برای خرید تخم های نطفه دار به پرورش دهنده ها مراجعه کنید، حتما از سالن پرورش پرنده ها دیدن کنید و به گفته های پرورش دهنده در مورد مسائل بهداشتی و جلوگیری از بیماری ها اعتنا نکنید، چرا که در این صورت شما قادر به مشاهده و بررسی وضعیت های زیر خواهید بود:

 

1- تازه بودن تخم های نطفه دار

برای اطمینان از تازه بودن تخم ها تعداد پرنده های تخم گذار را با تعداد تخم های خریداری شده مقایسه کنید، در صورتی که تعداد تخم های نطفه دار خیلی بیشتر از تعداد پرنده های مادر بود، می توان به کهنه بودن تخم ها شک کرد، همانطور که میدانید تخم های کهنه راندمان جوجه کشی را به شدت پایین خواهد آورد. 

 

2- وجود پرنده نر در سالن

لازمه تولید تخم نطفه دار وجود پرنده نر در سالن است، لطفا توجه کنید که پرنده ها بدون وجود پرنده نر نیز می توانند تخم گذاری کنند اما تخم های گذارده شده بدون نطفه خواهد بود و به درد جوجه کشی نخواهد خورد. پس در صورت جفت شدن پرنده های نر و ماده و باردار شدن پرنده های مادر می توان انتظار تولید تخم هایی نطفه دار نیز از آنها داشت. 

 

3- کیفیت تغذیه پرنده های مولد

شیوه تغذیه پرنده های مولد تاثیر مستقیمی در راندمان جوجه کشی خواهد داشت، هنگام بازدید از محل پرورش جهت خرید تخم نطفه دار به تغذیه آنها دقت کنید که از انواع مواد غذایی مفید و مکمل ها تغذیه می شوند، چرا که کمبود ویتامین های A و E کیفیت تخم های نطفه دار را به میزان قابل توجهی پایین می آورد و در نتیجه جوجه کشی شما راندمان خوبی به همراه نخواهد داشت.

 

4- بیماری پرنده ها

هنگام بازدید از سالن پرورش پرنده ها، به حالت رفتاری و حرکتی آنها دقت کنید. در صورتی که در میان گله پرنده هایی کسل و گوشه گیر وجود داشته باشد. احتمال بیمار بودن گله دور از انتظار نیست و پرنده های بیمار تخم هایی بدون نطفه و یا با نطفه ضعیف تولید می کنند که عملا امکان استفاده از آن تخم ها برای جوجه کشی وجود ندارد. 

 

نکاتی که هنگام خرید تخم های نطفه دار با کیفیت باید به آنها توجه کنید :

1- خروس باید جوان باشد، طبیعتا خروس های سالخورده توانایی تولید نطفه با کیفیت را ندارند. 

2-  در مرغ های خیلی مسن و تازه بالغ شده درصد نطفه داری تخم ها کم است .

3- دمای هوا تاثیر مستقیم بر کیفیت نطفه ها دارد، چرا که پرنده های نر در فصول گرم مایل به جفت گیری نیستند و پرنده های ماده نیز در فصول سرد مایل به تخم گذاری نیستند، بنابراین بهترین زمان برای خرید تخم های نطفه دار اواخر اسفند تا اوایل تابستان است. 

4- به ازای هر 3 الی 4 پرنده ماده باید یک پرنده نر در سالن وجود داشته باشد. 

5- تخم های بسیار کوچک، بسیار بزرگ،ترک خورده، آلوده به خون و فضولات برای جوجه کشی مناسب نیستند. 

6-  خروس بعد هر دوره جفت گیری باید استراحت کند.