عروس هلندی چگونه پرنده ای است؟

عروس هلندی دومین پرنده زینتی محبوب بعد از مرغ عشق به شمار می رود. این پرنده نیز از خانواده طوطی سانان می باشد و از هوش بالایی برخوردار است. افرادی زیادی در سراسر جهان علاقه مند به پرورش و نگه داری این پرنده در خانه هستند و هر کسی نیز هدف خاصی را از پرورش این پرنده ها دنبال می کنند. برخی می خواهند عروس هلندی خود را آموزش دهند تا هنگام صدا کردنشان به سرعت پرواز کرده و روی دست آنها بنشیند. برخی نیز می خواهند به پرنده خود سوت زدن و حرف زدن را آموزش دهند. اما در این میان افرادی نیز وجود دارند که صرفا می خواهند از زیبایی پرنده خود لذت ببرند.

ویژگی های ظاهری عروس هلندی ها

مهم ترین ویژگی این پرنده ها داشتن تاج در بالای سر می باشد که در مواقع احساس شادی و غم باز و بسته می شود. دومین ویژگی عروس هلندی گونه های نارنجی رنگ آنهاست که بر زیبایی آنها افزوده است. آنها نژاد های زیادی دارند که فقط در ظاهر با یکدیگر تفاوت داشته و هوش یکسانی دارند که شما می توانید بنا بر سلیقه ای که دارید یکی از نژاد های خاکستری، لوتینو، البینو، دارچینی، مرواریدی، ابلق و… را انتخاب کنید.

میزان هوش عروس هلندی

با اینکه عروس هلندی ها به اندازه کاسکو و ماکائو باهوش نیستند، اما به اندازه ای هوش دارند که بتوانند سوت زدن را یاد بگیرند، کلماتی را تلفظ کنند و ترفند هایی را آموزش ببینند. برای اینکه بتوانید پرنده خود را آموزش دهید باید وقت و حوصله زیادی داشته باشید. افراد زیادی هستند که وقتی برای این کار ندارند، بنابراین آنها قادر به آموزش پرنده نخواهند بود.
شرط آموزش عروس هلندی ها تنها نگه داشتن آنهاست، چرا که اگر پرنده شما با یک پرنده دیگر از جنس یا غیر هم جنس خود هم قفس شود، با او انس خواهد گرفت و به آموزش های شما توجهی نخواهد کرد. حتی وجود آینه نیز در قفس بر روی کیفیت آموزش تاثیر گذار خواهد بود. اگر جزو کسانی هستید که وقت کافی برای آموزش پرنده ندارید، بهتر است آنها را به صورت جفت خریداری کنید تا دچار افسردگی نشوند.

نکات مهم هنگام خرید عروس هلندی

با توجه به اینکه بیشتر مردم ترجیح می دهند پرنده ای آموزش دیده و بالغ بخرند تا به سرعت با آنها ارتباط برقرار کند، بنابراین لازم است هنگام خرید به نکات مهم زیر توجه کنید :

  • الف – حتما عروس هلندی مورد نظر خود را از خود پرورش دهنده ها بخرید زیرا با خلقیات و ویژگی های پرنده آشنا بوده و شما در هر مرحله ای راهنمایی خواهند کرد.
  • ب – مهم نیست چه نژادی از عروس هلندی ها را می خرید. تمامی آنها به یک اندازه باهوش هستند، اما بخاطر اینکه برخی از نژاد های این پرنده کمیاب هستند بنابراین فروشنده ها و یا پرورش دهنده ها آنها را با قیمت بالاتری به فروش می رسانند.
  • ج – پرنده مورد نظر شما حتما باید سالم و سرحال باشد، چون پرنده بیمار به زودی تلف خواهد شد و چیزی جز هزینه برای شما به دنبال نخواهد داشت. پرنده های بیمار معمولا بدنی ضعیف و پرهایی ژولیده دارند، همیشه گوشه گیر و خواب آلود هستند، اشتهای خوبی ندارند و معمولا فضله آبکی دارند.